Máte pocit, že se vám vlasy nějak podezřele třepí a cuchají a nejsou ve své nejlepší formě? V tom případě nejspíš nezanedbáváte jen pravidelné zkracování konečků, ale také nepoužíváte ani dobrý kondicionér, který vlasům dodá lesk a hebkost. Podle jakých kritérií kondicionér správně vybírat? A má jeho používání nějaká pravidla, kterých se vyplatí držet?
Snad žádná žena si nepřeje, aby její vlasy připomínaly vrabčí hnízdo, které nejde rozčesat. Proto jsme ochotné investovat velké peníze do nejrůznějších zkrášlujících prostředků, díky kterým mají být vlasy hladké, hebké, hydratované a poslušné.
Pokud si ale myslíte, že bohatě stačí, když si do nákupního košíku přihodíte masku na vlasy, kterou budete používat pouze jednou týdně, jste na omylu. Součástí každého mytí vlasů by mělo být nejen používání kvalitního šamponu bez sulfátů, hodně důležitý je i kondicionér, který vlasy šetrně ochrání před případným poškozením. (Mokré vlasy jsou totiž nejvíc zranitelné a uškodit jim může i špatně zvolený ručník.)
Jak to ale s kondicionérem a jeho používáním vlastně je? A nejde jen o nějaký reklamní trik, kterým se kosmetické značky snaží vytáhnout z vašich kapes větší množství peněz?
Co je to kondicionér a jak funguje?
Kondicionér je kosmetický přípravek na vlasy, který podporuje jejich dobré rozčesávání a kvalitu. Obvykle se používá poté, co se vlasy umyjí šamponem, některé ženy ho však aplikují na vlasy i předtím.
V kondicionérech se obvykle nachází látky, které zlepšují vlhkost. Také obsahují aktivní látky, které dovedou bojovat proti statické elektřině, čímž přispívají k tomu, aby se daly vlasy po umytí snáze upravovat. V neposlední řadě, zjemnění vlasového povrchu může vaší kštici nabídnout extra lesk.
V současné době si lze vybírat z několika druhů kondicionérů. Ty oplachové se používají během mytí vlasů. Mohou jim nabídnout hydrataci, výživu a regeneraci. Určitě ale znáte i bezoplachové kondicionéry, které stačí nastříkat na konečky a do délek těsně před odchodem z domova nebo při česání. Tyto kondicionéry mohou podpořit rozčesávání, hydrataci a lesk vlasů bez nutnosti mytí.
Jak ho správně používat?
Názory žen na to, jak se používá kondicionér, se mohou různit. Jak už bylo uvedeno výše, střetávají se dva názorové směry. Zatímco některé ženy aplikují kondicionér na vlasy před samotným mytím šamponem, další ženy používají kondicionér až po použití šamponu.
Z praktického úhlu pohledu je lepší kondicionér použít až po umytí vlasů, protože v jeho průběhu dojde k odstranění nečistot. Kondicionér se pak postará o to, aby se povrch vlasu uzavřel a byl připraven na další kroky vlasové péče. Důležité je hlavně to, aby byl kondicionér kvalitní a aby se nechal na vlasech krátkou chvíli působit.
Pokud máte mastné vlasy, bude pro vás nejlepší, když kondicionér aplikujete pouze na konečky a do délek. Když si ho dáte až k hlavě, vlasy mohou být tak uhlazené, že po nich bude maz z pokožky hlavy stékat rychleji. (Což je přesně to, co nechcete.)
Jak vybrat správně?
Na našem trhu je v současné době široké spektrum vlasových kosmetických výrobků, ze kterých si můžete během nákupu vybírat. Asi ale nemusíme zdůrazňovat, že ne všechny jsou dostatečně kvalitní. Mohou například obsahovat sulfáty, silikony a další látky, kterým se začíná velké množství žen důsledně vyhýbat. Zkuste se tedy dívat především po přírodních kondicionérech, které obsahují větší množství účinných látek.
Skvěle na vlasy působí například:
- Kofein
- Kurkumin
- Panthenol
A mnoho dalších složek, které vlasům dodávají hydrataci a hebkost. Některé z nich mohou dokonce pozitivně působit i na růst nových vlasů. Brzy se tedy můžete dopracovat k hustým a lesklým pramenům, které vás překvapí svou pružností, hebkostí a sílou.
Nezapomínejte na správný šampon
Kondicionér nemůže dobře fungovat bez volby správného šamponu, který by měl v ideálním případě pocházet od stejného výrobce a ze stejné řady. To znamená, že spolu s přírodním kondicionérem by se měl používat kvalitní přírodní šampon bez sulfátů.
V jeho složení se snažte hledat další látky, které podporují kvalitu, pevnost a růst vlasů. Dobře jim udělá kromě kofeinu i šťáva z aloe vera, extrakt z kopřivy dvoudomé, extrakt z lopuchu, extrakt z máty, levandule a mnoho dalších.
Na kvalitu vlasů se dá ale dobře působit i zevnitř. Rozhodně nešlápnete vedle s dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu růstu a kvality vlasů, které mohou podpořit i normální vzhled pokožky a nehtů. Ty dobré poznáte podle toho, že obsahují větší množství látek, které se ve svých účincích navzájem podporují.
Pro vlasy jsou důležité:
A mnoho dalších ingrediencí, které chrání buňky před předčasným poškozením a stárnutím, podporují normální stav červených krvinek, které jsou důležité pro transport živin do všech koutů organismu, podporují vznik nových buněk a podobně.
Když už tedy v tuhle chvíli víte, proč je důležité používat kondicionér a jak můžete jeho účinek na vlasy ještě vylepšit, dosáhnout krásných a dlouhých vlasů by pro vás měla být hračka.