Máte suché vlasy, které doslova volají po pořádné dávce hydratace? Řešení může být jednoduché, někdy totiž stačí na ně aplikovat olivový olej. Jak to ale správně udělat, aby po jeho nanesení naopak nebyly vlasy beznadějně mastné? A jaké má vlastně olivový olej na vlasy benefity? To vše si osvětlíme v dnešním článku.
Olivový olej byl ještě před několika desítkami let považován za luxus, protože byl drahý a špatně dostupný. Postupně se ale rozšířil, takže ho najdeme ve spíži nejedné domácnosti, kde trpělivě čeká na své využití.
Přidávat ho však nemusíte jen do salátů a zálivek. Skvěle se hodí i pro kosmetické účely, protože se s ním dá dělat spousta zajímavých věcí. Na druhou stranu, nezapomínejme na to, že jde stále o olej, takže pokud ho nedopatřením naneseme příliš, nepůjde pouze o plýtvání, ale i o estetickou katastrofu. Nikdo totiž nechce běhat po světě s viditelně slepenými prameny či lesknoucí se tváří.
Jak tedy s olivovým olejem zacházet, abychom z něj měly nejlepší užitek?
Nejlepší účinky olivového oleje
Olivový olej pochází z oliv, ze kterých se lisuje. Vzhledem k tomu, že olivy rostou v oblasti Středozemního moře, často se s nimi setkáme v kuchyni Itálie, Řecka a dalších zemí v této oblasti. Také se na těchto místech v hojné míře používá i olivový olej, který tamní ženy používají i pro své zkrášlení. (Například místo krému na ruce.) U olivového oleje se při nákupu můžeme orientovat podle několika parametrů. Například podle toho, zda byl olej rafinován či nikoliv. Za nejcennější se pak považuje extra panenský olivový olej.
Mezi klady extra panenského olivového oleje patří:
- Obsah zdravých tuků
- Podpora normální nálady
- Podpora normálního lipidového profilu
A mnoho dalších. V malém množství (kvůli obsahu kalorií, protože jde stále o olej) je jeho vnitřní užívání pro člověka prospěšné.
Vlasy a pleť
Vzhledem k tomu, že olivový olej má velmi dobré hydratační schopnosti, může se používat jak během péče o pokožku, tak na vlasy, které dokáže hezky rozzářit a zjemnit.
V oblasti péče o sebe vám může nabídnout:
- Zlepšení hydratace suchých vlasů
- Hydrataci pokožky
- Ochranu vlasů před třepením
Také se uvádí, že jeho aplikace by mohla mít dobrý vliv na podporu růstu vlasů. Technicky vzato na tom může něco být, protože pokud se vám nebudou třepit a lámat konečky, vlasy se nebudou samovolně zkracovat (případně nebude nutné je tak často stříhat). Snáze tedy vyrostou do požadované délky.
Kdy je vhodné ho používat?
Olivový olej je vhodné používat téměř vždy, speciální pozornost by mu ale měly věnovat hlavně ženy, které trápí suché, poškozené a lámající se vlasy a roztřepené konečky. Pak se hodí i pro ženy, které mají suchou pokožku hlavy, protože ji může hydratovat a zvláčnit. Nanést ho ale můžete i na suchou pokožku jinde na těle.
Jak použít olivový olej na vlasy?
Nyní přichází na scénu velmi zásadní téma, kterým je správné používání olivového oleje na vlasy v praxi. Pokud nebudete postupovat správně, další den, který bude následovat po vašem domácím zkrášlování, se může nést ve znamení slepených vlasů, které budou viditelně potřebovat rychlou a co nejméně pracnou údržbu.
Dobrým krokem je v tomto směru maska na vlasy z olivového oleje. Bohatě stačí, když malé množství olivového oleje aplikujete do délek a na konečky, vlasy skryjete pod koupací čepici nebo pod ručník a následně ho necháte alespoň půl hodiny působit. Poté si vlasy důkladně umyjte šamponem a kondicionérem tak, jako to děláte běžně.
Je také přípustné aplikovat malé množství olivového oleje na pokožku hlavy, do které ho lehce vmasírujete prsty. Opět nechte olej několik minut působit a následně si umyjte vlasy. Vlasy si ale pro jistotu umyjte šamponem dvakrát a nezapomeňte ho pořádně napěnit a umýt, protože zapomenutý zbytek olivového oleje by mohl dělat ve vlasech další den pořádnou neplechu.
Aby olivový olej při aplikaci na vlasy nepůsobil více škod než užitku, raději ho odměřujte na kuchyňské lžíce. Ne na hrnky nebo jen tak od oka.
V případě, že byste do masky chtěly přidat ještě nějakou další ingredienci, můžete sáhnout po:
- Kokosovém oleji
- Avokádu
- Banánu
- Jogurtu
- Jablečném octu
Možných variací existuje spousta, takže je můžete postupně vyzkoušet. Na základě toho pak zjistíte, co vašim vlasům vyhovuje nejvíce.
Nezapomínejte na výživu vlasů
I když je olivový olej na vlasy a pokožku vždy vítaný, o něco důležitějším bodem je správná vnitřní výživa a každodenní péče o vlasy, která zahrnuje i správný výběr šamponu a kondicionéru. Vlasům, kůži a nehtům dodáte pořádnou nálož živin z volně prodejných doplňků stravy s obsahem kopřivy dvoudomé, pivovarských kvasnic, přesličky rolní, vitamínů skupiny B, selenu, zinku, methionu a dalších látek.
Šampon ani kondicionér by pak neměl obsahovat sulfáty. V přírodním šamponu je vhodné hledat kofein, aloe vera, extrakt z kopřivy, levandule či máty v kombinaci s dalšími složkami. V kondicionéru by pak kromě kofeinu neměla chybět ani kurkuma a panthenol.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/olive-oil-hair-mask – Masky na vlasy z olivového oleje (anglicky)
https://www.insider.com/guides/beauty/olive-oil-for-hair – Olivový olej na vlasy (anglicky)
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-olive-oil – Benefity olivového oleje (anglicky)