Sníte o krásných, dlouhých a silných vlasech, které vám bude každý závidět? Pak určitě víte, že dosažení tohoto cíle nebývá vždy jednoduché. Jak bude vaše hříva vypadat totiž ovlivňuje například vnitřní výživa a správná péče. Proto vám nabízíme obsáhlého průvodce, díky kterému budou vaše vlasy brzy opět v dobré kondici.
Kvalita vlasů každého z nás je odlišná, za což může nejen typ vlasů a kůže, ale například i genetika a zdravotní stav. Mnohdy ale za jejich žalostným stavem stojí i naše špatné zacházení, kterého se dopouštíme tak často, že si ho mnohdy ani neuvědomujeme.
Ve své podstatě se dá tedy říct, že tím, jak se o své vlasy staráte, můžete stav vlasů buď podpořit v tom, aby byly krásné, lesklé a dlouhé, či jejich vzhled a vlastnosti naprosto pohřbít. A to i kdyby byl základ pro jejich pěstěný vzhled a růst za jiných okolností dobrý.
Jak rychle by měly vlasy růst?
Každému z nás rostou vlasy jinak rychle, průměrné rozpětí je však 0,5 až 1,7 cm za měsíc. Na rychlost růstu vlasů má v tomto ohledu vliv například naše pohlaví (mužské vlasy rostou rychleji než ženské), genetika, věk (nejrychleji vlasy rostou mezi 15-30 lety) a vnitřní výživa.
Proč rostou pomaleji?
Jedním z důvodů pomalého růstu vlasů může být již zmíněný vyšší věk, kvůli kterému často dochází k pozvolnému útlumu rychlosti růstu. Poněkud překvapivě může mít na rychlost růstu vlasů špatný vliv i časté držení diet a hladovění.
Mezi další faktory pak patří:
- Poruchy příjmu potravy
- Stres
- Kouření
- Nedostatek některých vitamínů (například vitamínu D)
6 tipů, jak urychlit růst vlasů
Šampon a kondicionér na růst vlasů
Vlasy si umýváme několikrát týdně, takže je vhodné tuto příležitost využít k tomu, abyste začaly používat kvalitní přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů, které obsahují látky, jež podporují normální stav vlasů.
Ve složení dobrého šamponu hledejte komplex několika bylinek, které se navzájem doplňují. Dobrou volbu představuje aloe vera, extrakt z máty, lopuchu, konopí a levandule. Také hledejte kofein, který může podporovat růst vlasů a omezit jejich vypadávání. Takový šampon může mít kromě jiného dobrý vliv na normální stav pokožky hlavy.
Co se týče kondicionéru, opět v něm hledejte kofein. Ten by se pak měl kombinovat ještě s kurkumou a panthenolem, což jsou látky, které mohou vlasům dodat lesk a odolnost. Kondicionér se vždy nanáší na konečky a do délek, kde se nechá několik minut působit.
Správná vnitřní výživa
Ani dům nepostavíte bez kvalitních základů, takže se každý den starejte o doplňování důležitých vitamínů, minerálů a dalších živin, které se postarají o to, aby byly vlasy pevné, lesklé, odolné a aby dobře rostly. Jedním z nejlepších tipů je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, nehtů a pokožky, které obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, kopřivu dvoudomou, přesličku rolní, pivovarské kvasnice, selen, L-cystein a mnoho dalších.
Zkracování konečků
Mnohé ženy to odmítají vidět, ale je to tak. Aby vlasy rostly a vypadaly dobře, je důležité pravidelně docházet ke kadeřníkovi, který pokaždé zastřihne zničené a roztřepené konce. V případě, že se rozhodnete tuto nutnost ignorovat, můžete se dopracovat k tomu, že poškození se bude z konečků šířit do délek. Vlasy se budou víc cuchat a kvůli špatnému stavu se v určité chvíli samovolně zkrátí. Je tedy lepší tento problém řešit už v samotném počátku.
Olejové zábaly a masky
Jednou za čas (například před plánovaným mytím vlasů) se vyplatí aplikovat pečující olejovou masku nebo intenzivní vlasovou kúru, kterou necháte působit na vlasech po dobu 30-60 minut. Nejlépe pod koupací čepicí, protože pod ní vznikne teplo, které zvýší účinnost celé procedury.
Nejlépe se pro tyto účely hodí kokosový a arganový olej. Pokud to ale bude potřeba, můžete si zvolit i olivový olej, který má většina lidí doma ve spíži. Vlasy budou díky aplikaci olejů a masek lesklejší a odolnější. Také navíc dostanete pod kontrolu roztřepené konečky.
Masáž pokožky hlavy
Dalším dobrým tipem je pravidelná masáž pokožky hlavy. Primárním účinkem tohoto kroku je její lepší prokrvení, díky čemuž se k vlasovým cibulkám dostanou potřebné živiny, které jsou klíčové pro jejich normální vzhled a růst.
Masáž má ale svá pravidla. Vždy by se měla provádět s umytýma rukama. Také zapomeňte na agresivní škrábání kůže nehty. K masáži používejte bříška prstů a volte spíše krouživý pohyb. Masáž provádějte pravidelně, například i s vlasovou vodou na podporu růstu vlasů.
Šetrný styling
Hned po umytí by se vlasy neměly česat, protože jsou nejvíc náchylné na poškození. Hodně záleží i na výběru správného ručníku, protože některé mohou mít příliš hrubá vlákna, která mohou taktéž narušovat strukturu vlasů. Z toho důvodu preferujte ručník z mikrovlákna. Vlasy také nefénujte, když z nich ještě odkapává voda a vždy používejte chladnější teplotu. To samé platí i při kulmování a při rovnání vlasů žehličkou. V letních měsících také neuškodí, když si opatříte sprej s UV ochranou, která dovede chránit proti blednutí barvy, před poškozením a vysoušením vlasů kvůli působení sluníčka.
Co si z toho vzít?
Že naprostým základem je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy v kombinaci s přírodními šampony a kondicionéry. Když je navíc doplníte výše uvedenými tipy, časem bude vaše hříva doslova k nepoznání.