Krásné a zdravé nehty jsou naší vizitkou. Kromě toho, že o nás něco vypovídají na pracovním pohovoru, druzí je sledují i při romantických schůzkách a dalších společenských setkáních. Jelikož má na nehty negativní vliv široká paleta našich denních (zlo)zvyků, níže se podíváme na to, jak tuto situaci napravit.
Možná dbáte na to, abyste neměla za nehty stoletou špínu od hlíny nebo od malířských barev, můžete ale bojovat s tím, že se vám vaše přírodní nehty neustále třepí a lámou. Také se na nich ale mohou objevit podezřelé rýhy a další jevy, kvůli kterým se je stydíte ukazovat na veřejnosti. (A teď hovoříme i o nehtech na nohou, které mají tendenci trpět třeba na plíseň.)
Jelikož někdy situace vyžaduje speciální obuv a hodně dobře upravený zevnějšek, může to být pro řadu žen nepřekonatelný problém, který má negativní vliv na jejich vlastní sebehodnocení.
Proto si teď na chvíli zahrajeme na kouzelnou vílu kmotřičku a povíme vám, které kroky by mohly udržet vaše nehty hezké a zdravé.
Co oslabuje a ničí nehty?
Někdy si ani neuvědomujeme, jak dáváme svým nehtům v průběhu dne zabrat. Negativní vliv na ně má například umývání nádobí a úklid, v jehož průběhu nepoužijeme ochranné rukavice. Pokud si lakujete nehty, pravděpodobně máte na poličce nějaký odlakovač. Na chvíli se u něj zastavte a prostudujte si, jestli náhodou neobsahuje aceton, který vašim nehtům také zrovna dvakrát nepřidá.
Dále je velkým hříchem používání nehtů jako pracovního nástroje, protože pak mají větší tendenci se lámat a třepit. I přes aktuální módu také není žádoucí manipulovat s nehtovými lůžky. Nevhodné je i kousání nehtů a nošení příliš dlouhých drápů (včetně těch umělých). Je toho ale mnohem víc (například se doporučuje odlakovávat si nehty zhruba jednou za týden a teprve na čistý nehet se následně doporučuje natřít novou vrstvu laku, v opačném případě může být nehet pořádně vysušený).
4 tipy, jak na krásné a zdravé nehty
Pozor na vodu
Chození do bazénu, pravidelné ruční mytí nádobí, ale i vaše povolání (kosmetičky o tom vědí své) – to všechno jsou situace, kdy dochází k vystavení nehtů vlhkosti, která je v nadměrném množství činí slabé a náchylnější k lámání. Pokud už s vodou musíte být v pravidelném kontaktu (například kvůli práci), snažte se nosit gumové rukavice.
Kvalitní kosmetika
Opravdu není jedno, čím si odlakujete nehty. Vždy se snažte vybírat takový odlakovač, který neobsahuje aceton a další látky, které mají negativní vliv na vzhled a na strukturu nehtů. Důvěryhodné nejsou ani podezřele levné laky na nehty od neznámých značek, protože mohou obsahovat škodlivé látky. V neposlední řadě dbejte i na to, abyste používaly dobrou dezinfekci na ruce, kvalitní mýdlo a krém.
STOP umělým nehtům
I když jde v posledních několika letech o opravdu oblíbený trend, pro své vlastní dobro se snažte vyvarovat nošení umělých nehtů. Ačkoliv vypadají na první pohled upraveně, originálně a osvobozují vás od toho, abyste si je upravovala každých několik dní, jejich nošení má mnoho nevýhod.
V první řadě, při používání speciálních lepidel a UV lampy dochází k poškozování nehtů a jejich nejbližšího okolí. Také se vystavujete zvýšenému riziku infekce, protože ne vždy má manikérka/pedikérka sterilní nástroje. V neposlední řadě riskujete i to, že se vám nehet ulomí a spolu s ním upadne i váš přírodní nehet. I když vám posilování vašich přírodních nehtů zabere pár týdnů až měsíců, rozhodně jde o moudřejší postup.
Výživa na nehty
Velkou roli ve zdraví nehtů hraje vaše vnitřní výživa, která zahrnuje vitamíny a bylinky.
Nehtům v tomto ohledu prospěje:
A mnoho dalších živin, které objevíte v dobrých doplňcích stravy na podporu normálního vzhledu nehtů, kůže a vlasů. Vzhledem k tomu, že mnohé z nich jsou na přírodní bázi a dají se užívat i dlouhodobě, svým nehtům dopřejete nejlepší možnou péči.
Když navíc jejich užívání podpoříte i výše uvedenými tipy, věříme, že v dohledné době si všimnete prvních pozitivních změn.