Ruce a jejich úprava jsou naší vizitkou. Proto nelibě neseme, když máme lámavé a třepivé nehty. Jejich výskyt nemusí souviset jen s nevhodnou péčí, ale i s nemocí, nebo s nesprávným životním stylem. Pokud jde i o váš problém, povíme vám, jak na něj lze vyzrát!
I když si na ostatních ceníme jiných kvalit než je jejich upravený zjev, pravdou je, že se všichni snažíme dělat dobrý dojem. Aby to klaplo, čistíme si zuby, koupeme se, češeme a pereme si prádlo. Náš zevnějšek ale může potopit zanedbání několika detailů. Nejde jen o absenci deodorantu a parfému, ale i o ošklivý vzhled nehtů. Křehké a lámavé nehty vypadají zanedbaně a u ostatních mnohdy vyvolávají otázky, jak žhavé je to s naší svědomitostí.
Problém je v tom, že za problémy s nehty stojí mnoho faktorů, které není vždycky jednoduché ovlivnit. Z toho důvodu je mnohdy nutné vynaložit zvýšené úsilí. A ani to nemusí vždy vést k jednoznačnému úspěchu.
O tom všem si ale povíme v dalších částech textu.
Proč se nehty lámou?
V první řadě si zkusíme objasnit, proč se nehty lámou. Zatímco u někoho je to dáno špatným zacházením (používání agresivních laků a odlakovačů), jinému jsou měkké lámavé nehty dané genetikou.
Mezi potenciální viníky jejich špatného stavu patří i:
- Věk
- Nedostatek železa
- Nošení umělých nehtů
- Onemocnění štítné žlázy
Co nehty oslabuje
Ať už se k vám nepěkně zachovala příroda, nebo si za stav svých nehtů můžete sami, je důležité vědět, co jejich stav zhoršuje. Jen tak lze totiž předejít opakování chyb, které vedou k prohlubování současného problému.
Slabým nehtům nedělá dobře opakované namáčení a vysoušení. Dobrým příkladem může být třeba ruční umývání nádobí. Nesvědčí jim ani působení úklidové, nebo zahradnické chemie, přílišné horko, nebo chlad, dehydratace a nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Naprosto samozřejmě své nehty poškodíte i úrazem (když vám něco spadne na nehet, nebo si přirazíte prst do dveří) nebo plísní, které se daří ve vlhkém a nevětraném prostředí.
Co pomáhá na lámavé nehty
Jak už bylo řečeno, náprava napáchaných škod nemusí být procházka růžovou zahradou. Ve většině případů bude tento proces vyžadovat zvýšené úsilí a boj na několika frontách. Výsledky navíc neuvidíte hned, protože jak víte, nehtům chvíli trvá, než optimálně odrostou. Kdo se ale obrní trpělivostí, ten se může těšit na uspokojivou sklizeň svojí práce.
Vyvážená strava
První věcí, kterou pro sebe můžete udělat je to, že zkontrolujete svůj každodenní jídelníček. Aby vám to šlo trochu snáz, zkuste si týden zapisovat vše, co jste vypili, či snědli. Poté se posaďte a zvažte, co by se dalo vylepšit. Místo fast foodu si zkuste připravovat zdravější alternativu rychlého občerstvení doma. (Čočkový burger se zeleninou v celozrnné bulce s celerovými hranolky a jogurtovým dipem je super!)
Taky si dopřejte dostatek kvalitního (libového) masa, které obsahuje proteiny, ovoce a barevnou zeleninu.
Vitamíny a minerály
Hlavní důvod, který by měl vést ke změně stravy je ten, že bude obsahovat větší množství vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Zvláštní pozornost si v tomto ohledu zaslouží vitamíny skupiny B (konkrétně vitamín B5 a vitamín B7), zinek, měď, vitamín E, vitamín C, železo, hořčík…a široké spektrum dalších látek, kterým mnohdy nevěnujeme takovou pozornost, jakou bychom měli.
Pitný režim
U nehtů platí to samé, co u vlasů a kůže. Tedy, že hydratace je základ. Suchá kůže má tendenci ke zdrsnění a k vytváření šupinek. Suché vlasy se zase po natažení okamžitě polámou. Je tedy bláhové si myslet, že u nehtů to bude probíhat nějak jinak. Suché nehty se třepí a lámou, protože ztrácejí svou pružnost.
Bylinky
Vzhledem k čím dál větší oblibě zelené lékárny se mnoho lidí zajímá, zda je možné podpořit normální stav nehtů za pomoci bylinek. A odpověď zní ano!
Na nehty má vliv:
Díky těmto látkám mají nehty optimální výživu a dostatek energie k růstu. Bylinky nejlépe užívejte v kombinaci s výše zmíněnými vitamíny a minerály.
Správná péče o nehty na prvním místě
To ale pořád není všechno, co můžete pro sebe a svoje nehty udělat. Klíčová je i správná péče o nehty.
Vašim nehtům prospěje:
- Správná výživa (přírodní doplňky stravy)
- Nošení rukavic (během zimy, ale i umývání nádobí a úklidu)
- Zastřihávání nehtů do správného tvaru
- Nošení ponožek a bot, které dobře větrají a nezapařují se v nich nohy
- Důkladné sušení nehtů po umývání, či koupání
- Používání podkladových laků na nehty před aplikací barvy
- Nanášení posilujících laků a olejíčků na nehty
- Používání krémů na ruce a na nohy
- Pedikúra a manikúra (ale jen v ověřených salonech)
Jak tedy postupovat?
Jelikož zlepšování kvality nehtů jde většinou ruku v ruce se zlepšováním kůže a vlasů, vyzkoušejte několikasložkový doplněk stravy VLASIMO®, který jim poskytne to nejdůležitější – výživu. Vzhledem k tomu, že obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a extrakty z bylinek, během jeho dlouhodobého užívání tělu dodáte přesně to, co je pro jeho reprezentativní vzhled potřeba. Také nezapomínejte na to, že byste měly zlepšit péči o svůj zevnějšek. Pro inspiraci si vezměte k srdci tipy z tohoto článku. Díky této kombinaci uvidíte první výsledky co nevidět.