Problém s lupy ve vlasech má spousta lidí. Kromě toho, že tyhle malé bílé kousky všude padají mohou způsobovat svědění pokožky hlavy. Což na ostatní může působit velmi neesteticky a nepořádně. Co proti lupům nejlépe zabírá? A dá se jejich vzniku nějak vyhnout?
Celé naše tělo je pokryté kůží. Pokud jí nic nechybí, je čistá, vláčná a hydratovaná. Někdo má ale tu smůlu, že mu buď genetika, nebo nevhodný životní styl, nadělí suché lupy, které se drží ve vlasech a následně pak padají na ramena a na záda. Což při oblibě nošení černého saka, černých halenek, svetrů a košil může být dost zásadní problém. (Ekvivalentem vlasové pokožky s lupy je suchá kůže, která dělá šupinky a mapy.)
Protože je odstranění lupů sice možné, ale je to proces, který vyžaduje trpělivost a změnu životního stylu, návod na to, jak bojovat s lupy, vám nabídneme v dalších odstavcích.
Co jsou to lupy ve vlasech
Lupy jsou drobné (často mastné) vločky, které se uvolňují z pokožky hlavy. Ty pak padají všude kolem, způsobují svědění, nebo rychlejší maštění vlasů. Jejich příčina je různá. Někdy za to může nevhodná péče o vlasy, jindy zase nemoc, nebo určitý typ pokožky. Většinou se s lupy poprvé setkáváme v období dospívání. Na lupech je také zajímavé to, že s nimi častěji přicházejí do křížku spíš ženy.
Velké lupy ve vlasech
Lupy bývají většinou spíše menší. Proto nás může vyděsit, když mají neobvykle velké rozměry. V první řadě může jít o projev silně vysušené pokožky hlavy, která se hodně loupe. V takovém případě je moudré nejprve navštívit odborníka, který vám řekne, co na lupy tohoto typu nejlíp působí. Může jít třeba o méně časté mytí vlasů, nebo o pravidelné olejové zábaly hlavy, které jí dodají hydrataci.
Velké lupy ve vlasech, které mají navíc jasně žlutou barvu, zase bývají signálem, že máte seboroickou dermatitidu. Ta se projevuje hodně mastnými žlutými šupinkami, zarudnutím a svěděním. Dermatitida tohoto typu se může dále rozšiřovat po těle.
Mastné lupy ve vlasech
Mastné lupy ve vlasech se často spojují s mastnou pokožkou hlavy. Maz sice produkují všechny druhy kůže, na druhou stranu, ta mastnější je v této disciplíně nejaktivnější. Nevýhodou tohoto typu lupů je to, že se během česání, nebo manipulace s vlasy dostávají do délek, které pak mají tendenci k rychlejšímu maštění.
Proč dochází k jejich vzniku?
Na vzniku lupů se podílí několik faktorů, z nichž některé nemáme sílu ovlivnit. Tradičně jde o genetiku, která nám předurčuje typ kůže a typ vlasů. Také rozhoduje, jaké jsou naše predispozice ke vzniku některých onemocnění, mezi které patří i kožní problémy.
Obecně se ale za možného viníka považuje:
- Podrážděná a mastná pokožka
- Špatné umývání vlasů
- Alergie, nebo nesnášenlivost na některé vlasové přípravky
- Kvasinková infekce
Větší riziko vzniku lupů mají i lidé, kteří jsou HIV pozitivní, nebo mají Parkinsonovu chorobu.
Jak se zbavit lupů
Nyní se podíváme na to, co dělat s lupy, aby co nejrychleji zmizely. Neříkáme, že uvidíte výsledky za pět minut, nebo za týden. (Kožní buňky mají, stejně jako nehty a vlasy, určitý čas obnovy a růstu.) Při dlouhodobém snažení byste ale měli po dostatečně dlouhé době vidět pozitivní rozdíl.
Šampon proti lupům
Jedním ze způsobů, jak se dá na lupy působit, jsou speciální šampony. Než se ale rozběhnete do drogerie, nejprve zjistěte, jakého jsou vaše lupy typu. Pokud jde o obyčejné lupy, můžete být s výběrem víc v klidu. Lupy, které jsou způsobené seboroickou dermatitidou, potřebují něco úplně jiného. Ideálně šampony proti seboroické dermatitidě, které se prodávají v lékárně. Ačkoliv bývají dražší, dovedou zklidnit podráždění, zamezí svědění a při dlouhodobém používání dovedou krásně vyčistit vlasovou pokožku. (Dobré hodnocení mají šampony s konopím, mořskou solí, hřebíčkem a yzopem.)
Pro normální lupy si vybírejte šampony, které obsahují zinek, tea tree nebo kyselinu salicylovou. Výhodou těchto šamponů je, že se dají koupit v kterékoliv drogerii a jsou po stránce ceny velmi dostupné. Nevýhodou ale je, že nemusí být tak silné. Také si můžete svého favorita hledat trochu delší dobu.
Péče o vlasy
Aby se účinek šamponů proti lupům krapet vylepšil, můžete si dělat pravidelný vlasový oplach z jablečného octa. Někteří lidé ho dávají kvůli lepší distribuci buď přímo do šamponu (stačí několik polévkových lžic), nebo ho přelévají do rozprašovačů a používají ho jako následnou vlasovou péči. Pár lidí dokonce sází na účinky aspirinu. Funguje to tak, že se dvě tablety rozbijí v hmoždíři, nebo paličkou a prášek se pak smíchá v tubě s šamponem.
Dalším tipem, který by mohl přispět k tomu, aby se vaše situace zlepšila, je pravidelné umývání hřebenu, ve kterém se zachytává mastnota. Plusem je i méně časté sahání si do vlasů a uvážené nošení pokrývek hlavy. (Například v zimě nemusíte mít čepici v restauraci, v obchodě, ani v autě. Zbytečně se vám u toho zapařuje hlava.)
Správná výživa na vlasy
To, jak se naše tělo chová, se odvíjí od toho, jakou mu dopřáváme výživu. Je jasné, že pokud milujete čokolády, sladké tyčinky a limonády a pochutiny plné soli a tuku, pokožka bude vypadat jinak, než když si dopřejete pořádnou porci čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin a kvalitních bílkovin.
Dobrý vliv na lupy mají vitamíny a další živiny, které prospívají celkovému zdraví pokožky. Kromě vitamínu C, vitamínu E, vitamínu A nebo vitamínů skupiny B tělu dodejte i zinek, nenasycené mastné kyseliny Omega-3 (které mají dobrou schopnost hydratace), nebo probiotika a prebiotika, která přispívají k osídlení střev přátelskými bakteriemi.
Existuje prevence?
Pokud trpíte dermatitidou, nebo určitým typem pokožky, lupům se ve svém životě nevyhnete. Na druhou stranu, můžete se pokusit najít spouštěče, které přispívají ke zhoršení stavu. Obvykle se v tomto kontextu zmiňuje stres a špatný jídelníček, který není bohatý na čerstvé potraviny a živiny.
Pokud se vám podaří najít šampon, který vám vyhovuje, je rozhodně lepší, pokud nebudete experimentovat a zůstanete u něj. Negativní vliv na lupy může mít i barvení a odbarvování vlasů. Co se týče dermatitidy, je možné, že se její stav zlepší, ale po čase bude nutné projít udržovací kúrou. (To může znamenat, že budete třeba jednou týdně opět používat speciální šampon z lékárny.)
Také můžete zkusit dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují komplex vitamínů a bylinek, které působí na kůži a vlasy. Dobrým pomocníkem vám bude v tomto ohledu český doplněk stravy Vlasimo, který dokáže vykouzlit úsměv na tváři i těm opravdu náročným.