Mastící se vlasy jsou problémem mnoha lidí. Mnohdy vydrží pěkné jen jeden den, takže je pro vás jejich každodenní mytí téměř nutností. Jaká je příčina? A existují nějaké tipy a triky, jak dostat extrémně mastné vlasy zase do formy?
Všichni máme nějaký typ vlasů, za kterým stojí genetika. Na druhou stranu, jak naše vlasy vypadají může ovlivnit i to, jak se o sebe staráme. Není tedy vyloučeno, že zatímco v mládí nás mohly trápit často se mastící vlasy, s postupujícím věkem mohou být suché a křehké.
Dá se tedy říct, že problematické vlasy můžeme svým přičiněním dostat do lepší formy. A vlasy, které žádný problém neměly, nám mohou začít způsobovat potíže někdy v budoucnu.
Jelikož mytí vlasů každý den je časově velmi náročné a nedělá jim ani příliš dobře, podíváme se na pár tipů a triků, které můžete v rámci boje s mastnotou vyzkoušet.
Jak poznat mastné vlasy?
Mastné vlasy dovede bezpečně poznat každý. Hlavní pointa spočívá v tom, že se maz z pokožky hlavy dostává do délek, kde má tendenci vlasy lepit a zmenšovat jejich objem. Celkový dojem z takových vlasů je obvykle neupravený a nepořádný, z toho důvodu se lidé uchylují k tomu, že si je myjí každý den. Jejich nejlepším přítelem může být i dobrý suchý šampon, který obvykle nosí někde při sobě.
Proč se vám mastí vlasy?
Jak už bylo řečeno v úvodu, mnoho lidí se s mastnými vlasy narodí. Příčina spočívá v pokožce, která produkuje zvýšené množství kožního mazu, který pak po vlasech stéká směrem dolů.
Maz produkují i další typy pokožky, u suchých vlasů ale mazu není dostatek, proto jsou vlasy málo hydratované a se sklonem k lámání. (Takže hydrataci musí svým vlasům dodat jiným způsobem.) Normální typ pokožky naopak produkuje mazu tak akorát, proto tito lidé nemají s vlasy a jejich maštěním takové problémy.
Dále může být na vině i:
- Příliš časté mytí vlasů
- Používání nesprávných produktů
- Stres
- Hormonální činnost (proto se nám v pubertě vlasy mastí víc)
- Vlhkost vzduchu
Naštěstí, při dodržování několika jednoduchých tipů se může stav vašich vlasů postupně zlepšit.
Tipy, jak na mastné vlasy
Péče o pokožku hlavy
Primární problém s mastnými vlasy není v samotných vlasech, ale v pokožce. Z toho důvodu byste se měli primárně zaměřit na to, aby byla v nejlepší kondici. V případě, že ji budete příliš intenzivně stimulovat, můžete napáchat víc škody než užitku.
Možná by vás to vůbec nenapadlo, ale lidem s mastnými vlasy se příliš nedoporučuje jejich časté česání. Na jednu stranu se hřeben postará o to, aby se maz dostal až do délek. Na tu druhou, hřeben by se měl pravidelně čistit, protože na něm maz ulpívá a budete si do vlasů přidávat maximálně další várku mastnoty. Česání navíc může stimulovat pokožku, aby začala produkovat větší množství oleje. Pokud tedy vlasy nutně potřebují upravit, češte hlavně konečky a délky.
Mastným vlasům nedělá dobře ani agresivní tření vlasů po umytí, protože to opět může vyústit ve větší produkci mazu.
Dále pomáhá:
- Když nebudete při sušení vlasů fénem používat nejvyšší teplotu
- Omezení sahání si do vlasů
- Výběr kvalitní kosmetiky
Když si budete vlasy fénovat, může to přispět k redukci extra mazu ve vlasech. Když to ale s teplotou přeženete, efekt může být přesně opačný.
Správné mytí a šampon
Určitě vás překvapilo, že čím víc si myjete vlasy, tím rychleji se mohou začít mastit. Ve své podstatě je tedy umývání vlasů každý den spíš kontraproduktivní. Jedním z tipů, jak nemít mastné vlasy, je tedy omezení umývání vlasů během týdne. I když to pro vás může být na začátku opravdu nepříjemné, zkuste prodloužit interval mytí alespoň o jeden až dva dny. V tomto ohledu se můžete spolehnout na kvalitní suché šampony, které vám nabídnou rychlou první pomoc.
Při klasickém mytí vlasů také nezapomínejte na používání kvalitních přírodních šamponů a kondicionérů, které neobsahují sulfáty. Ve složení šamponu hledejte například kofein, aloe vera, kopřivu dvoudomou, konopí seté, mátu a další látky přírodního původu, které pečují o pokožku hlavy, dodávají vlasům hydrataci a podporují prokrvení kůže.
V kondicionérech zase sledujte obsah kurkumy, panthenolu, kofeinu a dalších přírodních látek, které dodávají vlasům pevnost a podpoří jejich normální rozčesávání.
Při mytí nepoužívejte příliš horkou vodu. Šampon také důkladně napěňte a nechte ho několik minut působit. Následně použijte kondicionér, který aplikujete do délek a také ho necháte několik minut pracovat. Teprve pak si vlasy dobře opláchněte a nechte je několik minut proschnout v ručníku z mikrovlákna. S česáním a sušením vlasů počkejte, až trochu víc uschnou, jinak hrozí, že je poškodíte.
Výživa na vlasy
Také nezapomínejte na kvalitní vnitřní výživu, která je základním stavebním kamenem péče o vlasy a pokožku. Svůj každodenní jídelníček můžete podpořit dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, jež zároveň podporují jejich normální vzhled.
Dobrou volbou pro vás budou doplňky stravy, ve kterých najdete vitamíny skupiny B, přesličku rolní, zinek, kolagen, pivovarské kvasnice a mnoho dalších složek, které vám nabídnou prvotřídní péči.