Extrémně suchá kůže nás dovede dost nepěkně potrápit. Kromě toho, že se na ní rychleji vytvářejí vrásky nevypadá zrovna dvakrát esteticky. A to ať už jde o suchou kůži na hlavě, nebo po celém těle. Abyste se jí jednou provždy zbavily, podíváme se na to, co vám na ni pomůže.
Lidé se nedělí jen podle vzdělání a zájmů, ale i podle toho, jakou mají kvalitu vlasů, nebo typ pleti. Zatímco někdo bojuje s akné a permanentní mastnotou, další by dal všechno zlato světa za hladkou, hydratovanou a vyživenou pleť.
Ačkoliv za spoustu věcí může genetika, kterou nemůžeme ovlivnit, hodně svedeme volbou správné péče. Když naší kůži a vlasům dáme přesně to, co potřebují, budou na první pohled zdravé a krásné. A když ne? V tom případě se chatrná, ale i zcela uspokojivá kvalita obou dost zásadně zhorší. To samé se dá vztáhnout i na suchou pokožku u dětí. Jen s tím rozdílem, že musíme sahat po dětem určených produktech. (Pokud tápete, navštivte kožního lékaře, nebo dermatologa a ten vám dobře poradí.)
Jak ale zvládat primární péči o suchou pokožku u sebe? Na možnosti, které se vám nabízejí, se mrkneme v následujících několika odstavcích.
Jak vzniká suchá pokožka
Ačkoliv to možná vypadá na první pohled nelogicky, se suchou pokožkou se nemusíme narodit. Můžeme se k ní pozvolna dopracovat nedostatkem vitamínů ze stravy, špatnou péčí nebo kvůli nemoci.
Za suchou kůži může třeba:
- Dermatitida
- Seboroická dermatitida (ta se dělá ve vlasech, na obličeji i jinde po těle)
- Atopický ekzém
- Lupénka
Změny v kvalitě vlasů a kůže mohou přicházet i sezónně. Například na podzim a v zimě, kdy je ve vzduchu méně vlhkosti a kůže musí bojovat s nepříznivými vlivy počasí. Vlhkost se z pleti pomalu vytrácí i kvůli stárnutí.
Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pokožkou
Velký rozdíl v péči o pleť může udělat i to, zda máte suchou, nebo jen dehydratovanou pokožku. Jak ale poznáte, se kterým problémem se potýkáte zrovna vy? (Dehydratovaná pokožka se může objevit i u lidí s mastnou, nebo s jinak problematickou pletí.)
Abyste dokázaly tento rozdíl odlišit, štípněte se do kůže na ruce, nebo na jiné části těla. Stisk po několika vteřinách povolte a sledujte, jak dlouho kůži trvá vrátit se na své původní místo. Pokud se tak stane okamžitě, máte suchou kůži. Když zde existuje nějaká časová prodleva, znamená to, že je kůže dehydrovaná a potřebuje vlhkost.
Dehydratovaná pokožka se může projevovat i:
- Tmavými kruhy pod očima
- Svěděním
- Matným vzhledem
- Větší náchylností ke vzniku jemných vrásek, které se dál prohlubují
Suchou kůži naopak poznáte podle:
- Suché kůže kolem nehtů
- Bílých šupinek
- Zarudnutí a podráždění
- Sklonu ke kožním problémům (viz ekzémy, lupénka…)
3 tipy, jak na suchou pokožku
Jak už bylo řečeno, aby byla suchá kůže zdravá a krásná, potřebuje správné zacházení a péči. Nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Proto se podíváme na několik tipů, které vám s tím pomohou.
Krém na suchou kůži
Ať už řešíte suchou kůži u dětí, nebo u dospělého jedince, potřebujete sáhnout po krému na suchou kůži. Tyto přípravky ji promastí, takže vylepší její elasticitu. Zároveň jí dodají hydrataci a vláhu, kterou potřebuje k tomu, aby vypadala hezky. Krémy pro starší pleť mohou být obohacené i o kyselinu hyaluronovou, nebo o koenzym Q10. Případně i o nějaké exotičtější látky, mezi které řadíme třeba šnečí sliz.
Dobře vám udělá i:
- Kokosový olej
- Bambucké máslo
- Cold cream
- Jojobový olej
- Urea
Šampon na suchou pokožku hlavy
Suchá pokožka hlavy může být stejně nepříjemná, jako je ta na těle. Může vás neustále svědit hlava, nebo se vám na ní mohou začít dělat šupinky. Speciální pomoc vyžaduje i seboroická dermatitida (která vytváří mastné lupy) a lupénka ve vlasech. (Na tyto stavy je nejlepší pořídit si dermokosmetiku, která cílí na konkrétní kožní problém. Skvělým tipem jsou konopné šampony z lékárny.)
Pokud není situace až tak závažná, sáhněte po šamponech, které obsahují:
- Kyselinu hyaluronovou
- Uhelný dehet (taktéž funguje na některé kožní problémy)
- Kokosový olej
V další cílené péči by neměly chybět olejové zábaly hlavy. Například z arganového, nebo olivového oleje. (Olej vmasírujete do pokožky hlavy, necháte ho nějakou dobu působit a pak ho umyjete šamponem.)
Doplňky stravy na suchou pokožku
Aby vaší kůži opravdu nic nechybělo, nemůžete se o ni starat jenom zvnějšku. Velmi důležitý je i trvalý přísun vitamínů, minerálů, stopových prvků a extraktů z bylin, které stimulují růst vlasů, starají se o normální vzhled kůže a nehtů a dodávají buňkám energii k obnově. (V tom jsou pašáci pivovarské kvasnice, které se postarají o perfektní výživu.)
Samozřejmě, můžete se dušovat, že o sebe začnete od zítřka cíleně pečovat a budete jíst hodně ovoce, zeleniny a dalších čerstvých potravin. Řekněme si ale zcela upřímně, že i přes dobré úmysly nebývá počáteční nadšení trvalé. (Hodně věcí nám nemusí navíc ani chutnat.) Proto je moudré zainvestovat do přírodních doplňků stravy, které působí na kůži, vlasy a nehty. Ty opravdu dobré vám kromě vitamínů (vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B) nabídnou i něco trochu navíc. Například již zmíněné extrakty z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé, nebo pivovarské kvasnice.
Správná péče o pokožku těla
Kůži nemáme jen na obličeji. Z toho důvodu bychom neměly zanedbávat ani zbytek těla. Aby kůže prospívala, pravidelně ji mažte a čas od času ji dopřejte peeling, který ji zbaví šupinek a odumřelých buněk. Také se nesprchujte v příliš horké vodě, která ji může ještě více vysušit.
Jak na to?
Nyní už znáte recept, který vás dovede k úspěchu. Dávejte si ale dobrý pozor na to, abyste z péče nevyškrtly vnitřní výživu, která je pro normální vzhled pokožky klíčová. V tomto ohledu vám ji dokáží zajistit kvalitní přírodní doplňky stravy, v jejichž složení najdete přesličku rolní, kyselinu hyaluronovou, vitamín B5, vitamín B9, pivovarské kvasnice a mnoho dalších živin. Ani sebelepší šampon nebo krém totiž nedovede zázraky.