Skoro všichni toužíme po dlouhých, lesklých a pěstěných vlasech. Cesta k nim je ale mnohdy plná nástrah. A nám se je často nepodaří překonat. Opravdu se ale chcete smířit s tím, že se vaše vlasy podobají rozčepýřenému koštěti? Pokud ne, poradíme vám, jak na suché vlasy snadno vyzrát.
Suché vlasy dovedou nejednu ženu (ale i muže, i když ty kvůli stříhání o něco méně často) dovádět k šílenství. Nedají se pořádně uhladit a ještě ke všemu mají větší náchylnost se lámat.
Je ale důležité vědět, že ačkoliv jsou suché vlasy do velké míry ovlivněné genetikou, hodně se na nich odráží i naše vlastní péče. A to nejen ta, kterou jim dopřáváme zvnějšku. Ale i ta vnitřní.
Jak tedy zase dostat suché vlasy do nejlepší formy?
Příčiny suchých vlasů
Vlasy, nehty a pleť jsou skvělé ukazatele toho, zda má tělo dostatek živin. Nebo náhodou netrpí nějakou dosud neodhalenou nemocí. Z toho důvodu bychom měly jakýmkoliv problémům s nimi věnovat zvýšenou pozornost.
Co se týče primárních, ale i získaných příčin suchých vlasů, vliv může mít:
- Genetika
- Suchý vzduch
- Čas strávený na slunci, nebo ve větru
- Časté plavání ve slané, nebo chlorované vodě
- Příliš časté mytí vlasů
- Používání nevhodných kosmetických přípravků
- Barvení a zesvětování
- Tepelná úprava vlasů
Vlasy mohou ovlivnit i některé fyzické stavy. Typicky jde třeba o problémy se štítnou žlázou. (Její stav se dá zjistit z krevních testů.) Suché vlasy mají i ženy, které trpí poruchami příjmu potravy. Je tedy dobré, když se vám podaří vyloučit nemoc, nebo nevhodný způsob péče o vlasy.
Co na suché vlasy?
Zjištěním příčiny problému to teprve začíná. Musíte zjistit, jak na suché vlasy zapůsobit, tak, aby se dlouhodobě zlepšit jejich vzhled i stav. V první řadě zajistěte, abyste měly v koupelně speciální lak, nebo přípravek, který vlasy ochrání před působením UV slunečního záření. V zimě noste čepici a před každým fénováním, nebo kulmováním použijte sprej proti působení nadměrného tepla. (Některé přípravky obsahují pečující látky, které se aktivují teplem.) Dobrým řešením je i průběžné zastřihávání suchých konečků. Neuškodí ani STOPka zesvětlování, nebo chemickému barvení. Ale co dál?
Maska na suché vlasy
V dnešní době si můžeme kdykoliv sednout k internetu, nebo zaběhnout do obchodu a koupit si masku na vlasy. Od nepřeberného množství různých značek. Stejně prospěšná pro vlasy ale bude i domácí maska na suché vlasy, kterou si připravíte z ingrediencí, které máte ve své kuchyni. Stačí, když spolu smícháte lžíci medu, jeden žloutek a lžíci olivového oleje.
Tuto směs aplikujte do suchých vlasů a nechte ji pod koupací čepicí a ručníkem působit cca 20-30 minut. Poté vlasy umyjte šamponem a vodou. (Vodu nepoužívejte příliš horkou, jinak hrozí, že se vaječná složka srazí.)
Šampon na suché vlasy
Masku si dáváme na vlasy zhruba jednou týdně. Proto musíme vědět, jak se o vlasy starat i v průběhu jiných dnů. Z toho důvodu musíme investovat hodně času do výběru správného šamponu na suché vlasy.
Rozhodně neuškodí, když sáhnete po takových, které obsahují pečující oleje. Vhodné jsou i komplexy vitamínů skupiny B, či panthenol. Rozhodně si ale nevybírejte šampony, které obsahují alkohol. Ten je totiž ještě více vysuší. Ne řekněte i silikonům. Ty sice vlas obalí, takže vypadá hladký a lesklý. Ale jde jen o klam. Vlas, který je pod silikonem, se svou strukturou pravděpodobně nijak nezlepšil.
Olej na suché vlasy
Mezi babské rady na suché vlasy patří aplikace oleje. (Pozor! Musí jít o takový, který je vhodný k použití na vlasy a kůži. Nikoliv pro aromaterapii.) Jak se ho rozhodnete aplikovat je čistě na vás a na vašem uvážení.
Zatímco některé ženy si olejem uhlazují neposedné vlásky a roztřepené suché konečky, jiné ho používají jako vlasový zábal. (Olej se vetře do pokožky hlavy, či do délek a nechá se v teple působit půl hodiny, či déle. Následně se důkladně umyje vodou a šamponem.) Pro tyto účely lze využít kokosový, nebo olivový olej. Extra péči vlasům poskytne i arganový olej, který se přidává do řady pečujících přípravků.
Vitamíny a bylinky na suché vlasy
Jak už jsme se o tom zmínili výše, jedním ze způsobů, jak vyživit suché vlasy, je i naše vlastní výživa. Suchým vlasům rozhodně nijak neuškodíte, pokud jim dodáte dostatek vitamínů skupiny B, vitamínu E a vitamínu C. Pozitivní změny můžete vidět i po dlouhodobém užívání nenasycených mastných kyselin omega-3, které dovedou vlasy hydratovat zevnitř. Zapomínat byste ale neměly ani na pravidelný přísun kvalitních proteinů.
Co se týče bylinek, vsaďte na rozmarýn, či aloe vera, které se přidává do přípravků pro suchou pokožku. Šlápnutím vedle nebude ani vnitřní užívání doplňků stravy, které obsahují kopřivu dvoudomou, pivovarské kvasnice nebo přesličku rolní.
Speciální péče o suché vlasy
Pokud jsou vlasy opravdu hodně suché, můžete si v drogerii obstarat speciální vlasové kúry pro suché vlasy. Některé jsou na bázi oleje, jiné jsou spíše jako maska na vlasy. Ačkoliv bývají menší než jiné vlasové přípravky, jsou o dost intenzivnější. Může ale chvíli trvat, než najdete správnou značku a složení, které vám bude vyhovovat. Také nečekejte, že dokonalých výsledků docílíte jedním použitím. Většinou je nutné kúru po nějaké době opakovat.
Suchá kůže ve vlasech
Ignorovat byste neměly ani suchou kůži ve vlasech, která může způsobovat olupování a svědění. Někdy jde o příznak alergie na kosmetický přípravek. Pokud chcete mít jistotu, aplikujte ho malé množství na vnitřní stranu zápěstí a průběžně sledujte, zda není toto místo zarudlé, nebo se začalo loupat. Pokud ano, není pro vás tento kosmetický produkt vhodný a neměly byste ho dál používat.
Také se objednejte ke kožnímu lékaři, který vyloučí, že trpíte kožním onemocněním. Například seboroickou dermatitidou, nebo lupénkou. Ačkoliv nejde o smrtelné stavy, taková pokožka potřebuje speciální péči.
Hledáte způsob, jak vlasům dodat vitamíny, minerály, bylinky a další živiny? Vyzkoušejte doplněk stravy VLASIMO® a samy se přesvědčte o tom, co dokáže.